Danmarksmesterskab og Nordisk mesterskab 2003

K.D.Y.   30. juli – 3.august 2003


Resultatliste med fratræk –  Lavpoint system

NM
DM
Sejl nummer
Besætning
Klub
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Total
1

SWE 2400
Thomas Hurtig
C.Johansson
G.Andersson
Allingåsss 1 2 1 1 1 23 1 7,0
2 SWE 1986
Lasse Larsson
SE. Persson
JÅ Nordgren
Malmö SS 7 1 4 2 3 24 4 21,0
3 SWE 856
Ragnar Jalakas
L.Tegelberg
A.Linde
Ekolns Seg 10 7 2 4 2 4 8 27,0
4

1

DEN 224
Gunnar Høy
Jacob Olsen
Jesper Jensen
Enighed 18 9 5 3 4 12 7 40,0
5

2

DEN 266
Charlotte Jessen
Arvid Andersen
Bo Thejls
Hvidovre 13 6 24 6 9 7 3 44,0
6

3

DEN 254
Lars Erik Kristensen
Mads Kristensen
Ane K. Jacobsen
 Kragenæs 4 10 8 8 14 2 13 45,0
7

4

DEN 263
Bjørn Klepsch
Ole Haapenen
Bent Aabin
Hvidovre 8 24 13 7 13 1 5 47,0

8

5

DEN 69
Preben Lerche
John Hemmingsen
Claus Alexandersen
KDY 3 11 9 20 21 3 2 48,0
9 SWE 1205 Gert Nilsson

B. Ekenstjerna
P. Kron
Malmö Seg. 2 4 11 5 16 19 22 57,0
10 SWE 2377
Mikael Henrikson
P.Osvalds
L.Osvalds
LDSS 9 16 3 16 19 5 21 68,0
11

6

DEN 68
C. Christensen
Bo Garny
Jesper Magtengaard
Hvidovre 15 8 23 15 12 6 12
68,0
12

7

DEN 230
Morten Arndal
Jean Smedegaard
Anders Hilkjær
Søhesten 6 13 16 18 18 30 6 77,0
13

SWE 1724
Hans Nyland
C. Nylund
M. Borg
USS
22 17 10 17 11 13 10 78,0
14

SWE 1735
Bjørn Olsson
Jan Erik Jønsson
Ola Karlsson
LISS
19 18 7 12 5 18 23 79,0

15

8

DEN 303
Niels Aargaard Fjøs
C. Ussinger
PE Nielsen
SGS DSQ 5 14 14 28 8 19 88,0

16

SWE 2223
Gabriel Ögren
M. Ögren
L. Strandell
Örnsköldvk
11 3 18 19 27 14 24 89,0

17

SWE 1506
Bengt Anvenius
A. Brunström
H. Gundmar
Långedrag
5 14 6 9 26 29 30 89,0

18

SWE 829
Marek Janiec
Jonas Andersson
Peter Bårmann
BSLM 12 12 27 24 7 22 15 92,0
19

9

DEN 52 Finn E. Jensen

Holger Bang
M. Sørensen
KAS 16 20 21 21 10 11 17 95,0

20

SWE 3000
Robert Nifelt
B.Jönsson
M.Anfjord
Limhamn 27 19 12 11 22 25 9 98,0
21 10 DEN 220
Jesper Jansson
Jan Jansson
A. Toft
Møn 14 15 DSQ 13 15 32 14 103,0
22

SWE 1870
Johan Winberg
B. Bengtsson
P. Bengtsson
RHSS 17 23 20 26 8 17 20 105,0
23

SWE 2592
Bo Andersson
Ulf Andersson
A. Beckström
BSLM 26 25 17 10 20 15 25 112,0
24

11

DEN 202
Jørgen Kvist
S.K.Andersen
P. Kvist
Sundet 23 22 19 22 23 9 18 113,0
25

12

DEN 286
Niels Flandrup
B. Petersen
J. Christoff
SGS 21 29 15 31 25 31 11 132,0
26

13

DEN 228
Hans-Henrik Parving
Hellerup 20 21 22 27 6 DSQ DNC 134,0
27

14

DEN 247
Christian Fredriksen
O. Frederiksen
P. Hemdorf
KDY 25 27 28 29 32 10 16 135,0
28

15

DEN 278
Niels Raimund
U. Raimund
S. Lindgaard
Bogø 24 35 25 25 17 21 26 138,0
29
16
DEN 231
Bent Larsen
Niels Hofmann
J. Hansen
Møn
31 30 30 33 24 20 29 164,0
30
17
DEN 135
Jesper Rohde
M. Vinter
K. Maarup
KAS
28 26 26 28 29 36 32 169,0
31
18
DEN 246
Lars Dalgaard
Anette Dalgaard
Torben Schnack
SGS
29
28
29
30
33
28
27
171,0
32

19

DEN 138
Kenneth Jensen
Lars S. Villadsen
Svend Olsen
HvS 30 34 32 23 31 26 31 173,0
33

20

DEN 283
Kay Nylander
M.Nylander
B.Kristensen
Enighed 34 31 33 35 34 16 34 182,0
34

21

DEN 288
Peter Malm
J.N.Pedersen
B.Pedersen
Kragenæs 33 32 35 32 30 27 35 189,0
35

22

DEN 203 Niels Ørsted Hansen

Bo Hudtloff
M.Herløw
Skælskør 32 33 31 34 36 34 28 192,0
36
23
DEN 256
Michael Samuelson
Pernille Olsson
Mads Barfod
HAS
35
36
34
36
35
33
33
206,0
37
24
DEN 150
Michael Carlsen
C.Koefod
L. Henningsen
KDY
36
37
36
37
37
35
36
217,0
Antal deltagende både

Point for DNS/DSQ/DNC, etc.
37
38
 
DNF: ikke fuldført, DSQ: diskvalificeret, DNC: ikke deltaget