Danmarksmesterskabet 1999

Nivå Bådelaug  –  8 – 10 juli 1999


Resultatliste med fratræk –  Bonus-point system

Besætning Klub 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Total

1

SWE 1404
Martin Fridh
Per Rauer
Mats Dahlander
Lagunen 1 3 1 2 2 5 (16) 21,7

2

SWE 1724
Anders Carlsson
Gabriel Oegren
Grunden Thunberg
Oernsk. (22) 6 5 1 1 1 6 33,4

3

DEN 135
Peter Schytte
Kalle Ketelsen
Christian Sørensen
Helsingør (16) 2 2 7 5 4 3 42,7

4

SWE 1506
A. Brunstrøm
Bengt Anvenius
Gunnar Høglind
Långedr. 7 1 10 (13) 4 2 2 43,0

5

DEN 69
Preben Lerche
John Hemmingsen
Kim Christensen
 Nivå 6 (22) 6 3 3 8 1 48,8

6

SWE 1938
Henrik Isacsson
Kristina Hansson
Cecilia Sjøstedt
 WBS 2 7 7 8 7

6

4 61,7

7

DEN 263
Bjørn Klepsch
Laila Andersen
Bent Aabin
Hvidovre 9 14 (21) 6 9 3 11 84,4

8

DEN 228
H.H. Parving
Jeppe Parving
Mikkel Andersen
 Hellerup 13 8 (19) 5 16

7

7 91,0

9

SWE 829
Marek Janiec
Bengt Cederblad
Peter Bengtsson
 Limhamn 19 4 3 12 (19) 11 13 92,7

10

SWE 2592
Bo Andersson
Ulf Andersson
Anders Baeckstrøm
Lagunen 3 5 13 14 14 12 (18) 92,7

11

DEN 68
C. Christensen
Bo Garny
Jessie Riggelsen
Hvidovre 5 9 8 9 15 15 (21) 96,0

12

DEN 52 Finn E. Jensen

Mikael Sørensen
Marianne Hansen
KAS 8 10 (15) 10 13 13 12 102,0

13

SWE 13
Robert Nifelt
Lars G.Dahl
J.E.Jonsson
Limhamn 11 16 9 17 6

10

(17) 104,7

14

DEN 42
Michael Hansen
Erik Friberg
Claus Rasmussen
Helsingør 15 19 11 (RET) 10 9 14 114,0
15 SWE 58
Peter Wulff
Thomas Johannson
Olof Weister
Råå-Hels 4 15 18 (23) 21 17 9 118,0

16

DEN 266
Charl. Jessen
Arvid Andersen
Bo Thejls
Hvidovre 12 18 24 4 17 (DNF) 10 119,0
17 SWE 1691
L.Andersson
Peters Carlsson
Thorbjørn Larsson
Råå-Hels 20 11 4 26 8 (DNF) 24 127,0

18

DEN 224
Gunnar Høj
Ole Haapanen
Jesper Jensen
Enighed 10 17 22 15 28 (DNF) 5 132,0
19 SWE 1870
Johan Winberg
Fredrik Alenberg
Mats Palmberg
Råå-Hels 18 (24) 20 16 11 16 22 139,0

20

DEN 247 Ole Frederiksen 

Poul Hemdorff
Børge Brandt
Rungsted 21 20 26 19 12 (DNF) 8 142,0

21

SWE 677
Alf Andersson
Dag Fritzson
Alexander Siemers
Långedr. (25) 25 14 11 23 14 20 143,0

22

DEN  304 Jan Ebdrup

Tom Brandt
Jens Krieger Røyen
KAS 14 23 12 21 24 (DNF) 19 149,0

23

SWE 2377
M. Henrikson
Per Osvalds
Lena Osvalds
Langedr. 17 12 (DNF) 18 18 DNC 15 150,0

24

DEN 202
Jørgen Kvist
Poul Kvist
Stig Kjær Andersen
Sundet 24 13 16 22 27 (DNF) 28 166,0

25

DEN 186
Arne Andersen
Tommy Neesgaard
Jacob Bang
Thurø 26 26 17 (29) 22 18 23 168,0

26

DEN  203 Niels Ørsted

Mikal Herløw
Jacob Nielsen
Skelskør 23 21 25 25 26 (DNF) DNS 190,0

27

DEN 278
Ulrik Raimund
Hans Andersen
Ivan Andersen
Bogø 30 28 23 27 (32) 19 31 194,0
28
DEN 231
Bent Larsen
Niels Hofmann   
Michael Wiberg    
Møn
27
31
31
20
25
(DNF)
25
195,0

29

DEN 303
Lars Næsted
Kristian Næsted
Ismo Palm
Helsing. 28 27 30 30 20 (DNF) 29 200,0

30

 DEN 283
Kay Nylander
Bo Kristensen
Johnny Hartig
Enighed (DNC) 32 27 28 30 20 30 203,0

31

 SWE 194
Håkon Kihlberg
Mats Kihlberg
Miguel Nilsson
Høganæs 29 30 29 24 29 (DNF) 26 203,0
32
 DEN 246
Lars Dalgaard
Anette Dalgaard
Heino Sayk
Greve St
31
29
28
31
33
(DNF)
27
215,0
33
DEN 150
Michael Carlsen
Mette Nordlander    
Mirja Krohn
Rungsted
32
33
32
32
31
(DNF)
(DNS)
230,0
Antal deltagende både

Point for DNF/DSQ/PMS,DND,RET,DNS
Point for DNC
32
40
40
33
40
 
33
40
 
33
40
 
33
40
 
32
40
 
33
40
 
 
DNF: ikke fuldført, DSQ: diskvalificeret, DND: disk. (ikke fratræk) PMS: startfejl, RET: udgået.
DNS: ikke startet. DNC: ikke deltaget.