Danmarksmesterskabet 1997


Preben Lerche i DEN 69 “Admiralinden” blev årets Danmarksmester i Nykøbing Sjælland. Og desuden stævnevinder. – Ret overlegent endda, idet han ikke behøvede at stille op i sidste sejlads.

Sølv til Børge Spohr i DEN 276 “Joker” og bronce til Kalle Ketelsen i DEN 135 “Lotus IV”.

Mesterskabsstævnet er et åbent DM, og der deltog mange svenske både. Sølv- og bronce-pladserne blev faktisk kun nr. 4 og 5 i stævnet, idet 2.-pladsen erobredes af Göran Eideling fra Göteborg og 3.-pladsen af Anders Carlsson fra Örnskjöldsvik.


Åbent DS-DM for IF-Både 1997 i Nyk.Sj.  

Klasse ............... IF-Både
Arrangør ............. NYKØBING SEJLKLUB                     
Stævne dato .......... 3.-4.-5.-juli 1997

Bonus point scoring system 

Endeligt resultat efter den 6. sejlads

Antal fratrækkende sejladser:  1    (Markeret med x)

Plc Rorsmand                 1   2   3   4   5   6   TOTAL  SEJLNR.
    Klub
    Besætning

Præmietagere:
  1 Preben Lerche            3   1   1   1   1 DNCx    5.7  DEN 69
    NIVÅ BÅDEL 
    Hemmingsen, Christensen
  2 Göran Ejdeling           2   2   6x  2   4   3    22.7  SWE 2404
    LÅNGEDRAGS 
    A.Ejdeling, S.Lindahl  
  3 Anders Carlsson          1   3   3   5   3  13x   27.1  SWE 1724
    ÖRNSKÖLDSVIK 
    C.Sellin, H.Eriksson   
  4 Børge Spohr              8  10  13x  7   6   1    54.7  DEN 276
    SEJLK. MØN 
    P.Spohr, N.Olsen       
  5 Kalle Ketelsen           4  11   9   9   2 OCSx   58.0  DEN 135
    HELS. AM. SK. 
    P.Schytte, C.Sørensen  
  6 Charlotte Jessen         9  15x  4  12  12   5    69.0  DEN 266
    HVIDOVRE   
    A.Andersen, Bo Thejls  
  7 Anders Ewert             6   8  10   8  14x  8    69.7  SWE 222
    SUNNESKÄRS 
    S.Ljunglof, H.Ljunglof 
  8 Søren Hillerup          11   7  34x  3  11  14    72.7  DEN 182
    182 ØRES. SK. FREM 
    J.Jørgensen, M. Kyed

  9 Carsten Christensen     13  14  11  20x  9   2    74.0  DEN 68
    HVIDOVRE   
    E.Tueslev, C.Christensen
 10 Martin Fridh             5  13   8  15   8  15x   78.0  SWE 1404
    BSLM       
    P.Raver, M.Dahlander   
 11 Mikael Hendrikson        7   6   5  19x 15  18    79.7  SWE 2377
    LÅNGEDRAGS 
    P.Osvalds, A.Andersson
 12 Bengt Cederblad         22   4  19  23x 10   4    85.0  SWE 1094
    LÅNGEDRAGS 
    J.Ostbeck, M.Jacobsson 
 13 Peter Wulf              19x 16  14  17   7   7    91.0  SWE 58
    RÅÅ-HELSINGBORG 
    T.Johansson, O.Welster 
 14 Gunder Thunberg         10   5  21x 14  19  20    97.0  SWE 3355
    VARBERG SS 
    D.Fritzson, A.Lindgren 
 15 Bjørn Bo Klepsch        20  19   7   4  21 OCSx   99.0  DEN 263
    HVIDOVRE   
    B.Hansen, B.Christensen
 16 Anders Brunström        23  30x  2  18  26   6    99.7  SWE 1506
    LÅNGEDRAGS 
    B.Avenius, T.Larsson   
 17 Robert Nifelt           18  18  23x 21   5  12   103.0  SWE 13
    LIMNHAMNS  
    P.Jönsson, L.Dahl       
 18 Hans-Henrik Parving     12   9  15  22  18 DNFx  106.0  DEN 228
    HELLERUP   
    J.Parving, P.Rossing   
 19 Gunnar Høy              16  12  30x 16  22  11   107.0  DEN 224
    SEJLF. ENIGHEDEN 
    J.Jensen, O.Haapanen   
 20 Jan Ebdrup              25  39x 12  13  16  19   115.0  DEN 304
    KAS 
    M.Rasmussen, T.Brandt  
 21 Arne Rokkjær            24  27  17  11  13  28x  122.0  DEN 28
    ØRES. SK. FREM 
    U.Frahm, K.Tosti      
 22 Johnny Lillelund        15  23  18   6  32 OCSx  123.7  DEN 291
    EGÅ SEJLKL 
    D.Frederiksen, J.Paulsen
 23 Johan Winberg           17  36x 25  29  23   9   133.0  SWE 1870
    RÅÅ-HELSINGBORG 
    Hellström, P.Bengtsson
 24 Jørgen Kvist            26  28  37x 10  30  16   140.0  DEN 202
    202 SEJLKL. SUNDET 
    S.Andersen, P.Kvist   
 25 Arne Emil Andersen      21  24  22  27  29x 17   141.0  DEN 186
    THURØ SK   
    Neesgaard, Christensen 
 26 Marek Janiec            29  29  20 OCSx 25  10   143.0  SWE 829
    LIMNHAMNS  
    J.Andersson, R.Östman  
 27 Jens Holmberg           14  20  29  31x 28  26   147.0  SWE 263
    LIMNHAMNS  
    C.Holmberg, P.Palmquist
 28 Bo Andersson            33  22  24  33x 17  21   147.0  SWE 2592
    BS LAGUNEN 
    U.Andersson, A.Backström
 29 Curt Rådenholt          27  33  16 OCSx 24  24   154.0  SWE 3310
    RÅÅ-HELSINGBORG 
    Hendriksson, Lagerquist
 30 Ole Frederiksen         34  17  32  34x 20  27   160.0  DEN 247
    RUNG.KY.SK 
    P.Hemdorf, B.Brandt     
 31 John Svendsen           28  32  31  24  36x 22   167.0  DEN 21
    HELSINGØR A. SK. 
    J.Nielsen, H.H.Krogh 
 32 Nils Ørsted Hansen      30  26  26  28  33x 30   170.0  DEN 203
    SKÆLSKØR A.S. 
    J.Nielsen, L.Jespersen 
 33 Søren Øgaard            32  31  33  25  34x 25   176.0  DEN 184
    THURØ S.K.   
    M.Hjort, H.Mosekjær  
 34 Bjørn Olsson            31  25  27  35x 31  32   176.0  SWE 1735
    LIMNHAMNS  
    J.Jönsson, J.Holmer    
 35 Flemming Larsen         35  21  28  30  35 OCSx  179.0  DEN 255
    SKÆLSKØR. A. SK. 
    G.Larsen, J.Jensen     
 36 Bent Larsen             37  35  36  26  37x 23   187.0  DEN 231
    SEJLKL. MØN 
    N.Hofmann, M.Wiberg    
 37 Helmuth Jacobsen        36x 34  35  32  27  29   187.0  DEN 300
    PRÆSTØ SEJ 
    B.Jacobsen, C.Olsen    
 38 Lars Næsted             39  38  39x 36  38  31   212.0  DEN 303
    HELS. AM. SK 
    K.Næsted, A.Matthissen  
 39 Bent Riber Petersen     38  37  38 OCSx 39  33   215.0  DEN 195
    SEJLKL. ØST 
    Rosholm, Rosholm

Antal deltagere         :   39 
Ikke-deltagende (DNC)   :    0   0   0   0   0   1 
Score  DNC,DNS,DSQ etc. :  46.0 point  
ZPG - plads             =  Liste + max 8 pladser    (20%-straf)