Danmarksmesterskabet 1996

Præstø Sejlklub –  4 – 7 juli 1996


Resultatliste med fratræk –  Bonus-point system

Besætning Klub 1. 2. 3. 4. 5. 6. Total

1

DEN 135
Peter Schytte
Kalle Ketelsen
Christian Sørensen
Helsingør 1 2 1 4 4 (16) 19,0

2

DEN 276
Børge Spohr
Anders Spohr
Morten Carlsen
Møn 3 3 3 2 1 (5) 20,1

3

DEN 263
Bjørn Klepsch
Laila Andersen
Bo Kristensen
Hvidovre (7) 5 4 3 3 2 32,4

4

DEN 228
H.H. Parving
Jeppe Parving
P Rossing
 Hellerup 4 10 2 1 7 (14) 40,0

5

SWE 1212
Claes Hammer
Henrik Larsson
Patrik Reims
 LSS 16 1 10 (23) 9

1

53,0

6

DEN 69
Preben Lerche
Henning Jacobsen
Carsten Christoffersen
 Nivå 2 13 7 10 16 3 56,7

7

DEN 224
Gunnar Høj
Ole Haapanen
Jesper Jensen
Enighed 9 11 5 8 5 13 66,0

8

SWE 1404
Martin Friedh
Benght Stoltz
Per Raver
BSLM 10 (23) 9 14 2

7

67,0
9
DEN 182
Søren Hillerup
Johnny Jørgensen
Mads Kyed
Frem
8
(22)
6
5
14
6
67,4

10

SWE 1691
Patrick Wantzin
Bo Wantzin
Birgitta Wantzin
RHSS 5 4 16 6 (21) 12 69,7

11

SWE 829
Marek Janiec
Göran Ejdeling
Bengt Cederblad
Lagunen 6 8 12 (22) 10 8 73,7

12

SWE 2377
Mikael Henrikson
Per Osvalds
Alf Andersson
LSS 11 7 11 7 (11) 10 76,0

13

DEN 28
Uwe Frahm
Kim Tosti
Carsten Thybo
ØSF 12 14 8 (15) 12 9 85,0

14

DEN 65
Bo Garny
Erik Petersen
Erik Thueslev
Hvidovre 13 6 17 13 20 (24) 98,7

15

DEN 68
C. Christensen
Bent Aabin
Jessie Riggelsen
Hvidovre 17 19 15 (PMS) 17 4 100,0

16

DEN 202
Jørgen Kvist
Claus Ringby
Poul Kvist
Sundet 18 15 18 (25) 8 18 107,0

17

SWE 1870
Johan Winberg
Fredrik Alenberg
Gunilla Helström
RHSS 15 21 (25) 21 6 17 109,7

18

SWE 2592
Bo Andersson
Ulf Andersson
Anders Baeckstrøm
BSLM (22) 12 13 20 19 22 116,0

19

DEN 52 Finn E. Jensen

Mikael Sørensen
Winnie Rasmussen
KAS 20 9 14 (DSQ) 18 27 118,0

20

DEN 300
Helmuth Jacobsen
Bente Jacobsen
Carsten Olsen
Præstø 21 18 20 9 (23) 20 118,0

21

SWE 13
Robert Nifelt
Peter Jönsson
Peter Bengtsson
Limhamn 19 17 21 16 (26)

19

122,0

22

DEN 278
Ulrik Raimund
Niels Raimund
Sten Graves
Bogø (DSQ) 16 DNS 17 13 15 123,0

23

SWE 1735
Björn Olsson
Hans-Olov Hansson
Anders Welander
Limhamn 14 25 23 12 (DSQ) 21 125,0

24

DEN 255
Flemming Larsen
Gitte Larsen
Jan Jensen
Skælskør (28) 28 24 11 25 11 129,0

25

DEN 186
Arne Andersen
Tommy Neesgaard
Jacob Bang
TSK 25 20 (28) 24 15 28 142,0

26

DEN 231
Bent Larsen
Nils Hofman
Allan Schmidt
Møn 27 26 19 19 (28) 23 144,0

27

SWE 1406
Göran Lundblad
Mats Borg
Thomas Wallin
RHSS 23 24 (27) 26 24 24 151,0
28 DEN 184
Søren Øgård
Morten Hjort
Henrik Mosekjær
Thurø 24 30 26 18 (RET) DNS 160,0

29

DEN 203
Niels Ørsted Hansen
Mikal Herløv
Jacob Nielsen
Skælskør (29) 27 29 28 22 25 161,0

30

SWE 263
Jens Holmberg
Christer Holmberg
Magnus Sjöström
LSS 26 (29) 22 27 28 28 161,0

31

DEN 283
Jan Jensen
Jens Jyde
Christian Nielsen
Præstø 30 31 30 (RET) 30 29 180,0
Antal deltagende både

Point for DNF/DSQ/PMS,DND,RET,DNS
Point for DNC
31
38
38
31
38
 
30
38
 
31
38
 
31
38
 
30
38
 
 
DNF: ikke fuldført, DSQ: diskvalificeret, DND: disk. (ikke fratræk) PMS: startfejl, RET: udgået.
DNS: ikke startet.