Resultatlister for top 5 placeringer 1970-2013

07/11/2017

Herunder Danmarksmestre, sølvvindere og bronzevindere, samt visse år 4. og 5. pladser. 1970-2013.

(Info fra Dansk Sejlunion). Hele resultatlister ligger nu i nyhedsarkivet efterhånden som de oploades, følgende år er lagt op 1981 -2000.

Årstal Bådtype/Titel Besætning Klub Plc.
2013 IF-båd Thorbjørn Joest Andersen Sundby Sejl-Forening 1
DS DM Martin Cleemann Rasmussen Sundby Sejl-Forening
Lars Stampe Villadsen Hellerup Sejlklub
2013 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 2
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Kongelig Dansk Yachtklub
2013 IF-båd Jesper Schytte Rohde Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 3
DS DM Kasper Gubi Petersen Svendborg Sunds Sejlklub
Jakob Fredskilde Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
2013 IF-båd David Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 4
DS DM Philip Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Holger Bang Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
2013 IF-båd Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset 5
DS DM Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2012 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 1
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Kongelig Dansk Yachtklub
2012 IF-båd Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset 2
DS DM Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2012 IF-båd Jesper S. Rohde Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 3
DS DM Mikkel Vinter Knudsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Jakob Fredskilde Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
2012 IF-båd Thorbjørn Andersen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 4
DS DM Christian Agerbeck Vedbæk Sejlklub
Martin C. Rasmussen Sundby Sejl-Forening
2012 IF-båd Niels Flandrup Sejlklubben Greve Strand 5
DS DM Jens Christoffersen Sejlklubben Greve Strand
Bo Petersen Sejlklubben Greve Strand
2011 IF-båd Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset 1
DS DM Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2011 IF-båd Jesper Schytte Rohde Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 2
DS DM Mikkel Vinter Knudsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Kasper Gubi Petersen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
2011 IF-båd Thorbjørn Joest Andersen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 3
DS DM Martin Rasmussen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Morten R. Jensen Vedbæk Sejlklub
2011 IF-båd Niels Fjøs Sejlklubben Greve Strand 4
DS DM Paul Erik Nielsen Sejlklubben Greve Strand
Hans Henrik Rosendal Sejlklubben Greve Strand
2011 IF-båd David Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 5
DS DM Philip Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Rasmus Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
2010 IF-båd Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset 1
DS DM Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2010 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 2
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Kongelig Dansk Yachtklub
2010 IF-båd Hans-Henrik Parving Hellerup Sejlklub 3
DS DM Kasper Rossing Gilleleje Sejlklub
Jeppe Parving Kongelig Dansk Yachtklub
2010 IF-båd Thorbjørn Joest Andersen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 4
DS DM Christian Agerbeck Vedbæk Sejlklub
Morten Rikard Jensen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
2010 IF-båd David Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 5
DS DM Philip Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Christian Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
2009 IF-båd Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset 1
DS DM Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
Laila Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
2009 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 2
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Nivå Bådelaug
2009 IF-båd Hans Henrik Parving Hellerup Sejlklub 3
DS DM Jeppe Parving Kongelig Dansk Yachtklub
Kasper Rossing Gilleleje Sejlklub
2009 IF-båd David Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 4
DS DM Philip Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Christian Overby
2009 IF-båd Bo Garny Hvidovre Sejlklub Suset 5
DS DM Carsten Christensen Sejlforeningen Enigheden
Kay Nylander Hvidovre Sejlklub Suset
2008 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 1
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Kongelig Dansk Yachtklub
2008 IF-båd Hans-Henrik Parving Hellerup Sejlklub 2
DS DM Jeppe Parving Kongelig Dansk Yachtklub
Kasper Rossing Gilleleje Sejlklub
2008 IF-båd Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset 3
DS DM Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2008 IF-båd Ulrik Larsen Sejlforeningen Vikingen 4
DS DM Nils Ørsted Skælskør Amatør Sejlklub
Bo Hudtloff Skælskør Amatør Sejlklub
2008 IF-båd Niels Flandrup Sejlklubben Greve Strand 5
DS DM Jens Christoffersen Sejlklubben Greve Strand
Bo Petersen Sejlklubben Greve Strand
2007 IF-båd Charlotte Jensen Hvidovre Sejlklub Suset 1
DS DM Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
2007 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 2
DS DM Claus Alexandersen Kongelig Dansk Yachtklub
John Hemmingsen Kongelig Dansk Yachtklub
2007 IF-båd Jan Gustafsson Kragenæs Sejlklub 3
DS DM Karl Kristensen Kragenæs Sejlklub
Kim Kristensen Kragenæs Sejlklub
2007 IF-båd Bo Garny Hvidovre Sejlklub Suset 4
DS DM Carsten Christensen Hvidovre Sejlklub Suset
Kay Nylander Hvidovre Sejlklub Suset
2007 IF-båd Niels Aargaard Fjøs Sejlklubben Greve Strand 5
DS DM Hans Henrik Rosendal Sejlklubben Greve Strand
Paul Erik Nielsen Sejlklubben Greve Strand
2006 IF-båd Hans-Henrik Parving Hellerup Sejlklub 1
DS DM Jeppe Parving Kongelig Dansk Yachtklub
Kasper Rossing Kongelig Dansk Yachtklub
2006 IF-båd Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset 2
DS DM Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2006 IF-båd Niels Fjøs Sejlklubben Greve Strand 3
DS DM Poul Erik Nielsen Sejlklubben Greve Strand
Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand
2006 IF-båd David Overby Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 4
DS DM Philip Overby Sejlklubben Lynetten
Martin Kvist Sejlklubben Lynetten
2006 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 5
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Nivå Bådelaug
2005 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 1
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Nivå Bådelaug
2005 IF-båd Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset 2
DS DM Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2005 IF-båd Børge Spohr Sejlklubben Møn 3
DS DM Anders Spohr Sejlklubben Møn
Peter Spohr Sejlklubben Møn
2005 IF-båd Niels Fjøs Sejlklubben Greve Strand 4
DS DM Paul Erik Nielsen Sejlklubben Greve Strand
Brian Andersen Sejlklubben Greve Strand
2005 IF-båd Karsten Christensen Hvidovre Sejlklub Suset 5
DS DM Jesper Magtengård Kongelig Dansk Yachtklub
Bo Garny Hvidovre Sejlklub Suset
2004 IF-båd Preben Lerche Kongelig Dansk Yachtklub 1
DS DM John Hemmingsen Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Claus Alexandersen Nivå Bådelaug
2004 IF-båd Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset 2
DS DM Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2004 IF-båd Lars Kristensen Kragenæs Sejlklub 3
DS DM Mads Kristensen Sejlforeningen Enigheden
Kim Kristensen Kragenæs Sejlklub
2003 IF-båd Gunnar Høy Sejlforeningen Enigheden 1
DS DM Jesper Jensen Sejlforeningen Enigheden
Jacob Olesen Sejlforeningen Enigheden
2003 IF-båd Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset 2
DS DM Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bo Thejls Hvidovre Sejlklub Suset
2003 IF-båd Lars Erik Kristensen Kragenæs Sejlklub 3
DS DM Mads Aage Kristensen Kragenæs Sejlklub
Ane Kragh Jakobsen Kragenæs Sejlklub
2002 IF-båd Anders Spohr Sejlforeningen Enigheden 1
DS DM Børge Spohr Sejlklubben Møn
Peter Spohr Sejlklubben Møn
2002 IF-båd Gunnar Høy Sejlforeningen Enigheden 2
DS DM Jacob Olsen Sejlklubben Rødvig-Stevns
Jesper Jensen Sejlforeningen Enigheden
2002 IF-båd Lars Erik Christensen Kragenæs Sejlklub 3
DS DM Ane Krag Jacobsen Kragenæs Sejlklub
Mads Christensen Sejlforeningen Enigheden
2001 IF-båd Bjørn Bo Klepsch Hvidovre Sejlklub Suset 1
DS DM Laila Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
2001 IF-båd Anders Spohr Sejlforeningen Enigheden 2
DS DM Børge Spohr Sejlforeningen Enigheden
Peter Spohr Sejlforeningen Enigheden
2001 IF-båd Kalle Ketelsen Helsingør Sejlklub 3
DS DM Peter Schytte Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
2000 IF-båd Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub 1
DS DM Peter Schytte Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
2000 IF-båd Charlotte Jessen Hvidovre Sejlklub Suset 2
DS DM Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bo Thejls Hvidovre Sejlklub Suset
2000 IF-båd Bjørn Klepsch Hvidovre Sejlklub Suset 3
DS DM Laila Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
1999 IF-båd Peter Schytte Helsingør Sejlklub 1
DS DM Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
1999 IF-båd Preben Lerche Nivå Bådelaug 2
DS DM John Hemmingsen Nivå Bådelaug
Kim Christensen Nivå Bådelaug
1999 IF-båd Bjørn Klepsch Hvidovre Sejlklub Suset 3
DS DM Laila Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
1998 IF-båd Arvid Andersen Hvidovre Sejlklub Suset 1
DS DM Bo Thejls Hvidovre Sejlklub Suset
Bent Aabin Hvidovre Sejlklub Suset
1998 IF-båd Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub 2
DS DM Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
Peter Schytte Helsingør Sejlklub
1998 IF-båd Preben Lerche Nivå Bådelaug 3
DS DM John Hemmingsen Nivå Bådelaug
Kim Christensen Nivå Bådelaug
1997 IF-båd Preben Lerche Nivå Bådelaug 1
DS DM John Hemmingsen Nivå Bådelaug
Kim Christensen Nivå Bådelaug
1997 IF-båd Børge Spohr Sejlklubben Møn 2
DS DM Peter Spohr Sejlklubben Møn
Nis Olsen Sejlklubben Møn
1997 IF-båd Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub 3
DS DM Peter Schytte Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
1996 IF-båd Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub 1
DS DM Peter Schytte Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
1996 IF-båd Børge Spohr Sejlklubben Møn 2
DS DM Anders Spohr Sejlklubben Møn
Morten Carlsen Sejlklubben Møn
1996 IF-båd Bjørn Klepsch Hvidovre Sejlklub Suset 3
DS DM Laila Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
Bo Kristensen Hvidovre Sejlklub Suset
1995 IF-båd Preben Lerche Nivå Bådelaug 1
DS DM Henning Jacobsen Nivå Bådelaug
Carsten Christoffersen Nivå Bådelaug
1995 IF-båd Bjørn Klepsch Sejlforeningen Enigheden 2
DS DM med besætning
1995 IF-båd Kalle Ketelsen Helsingør Sejlklub 3
DS DM med besætning
1994 IF-båd Peter Schytte Helsingør Sejlklub 1
DS DM Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
1994 IF-båd Bjørn Klepsch Sejlforeningen Enigheden 2
DS DM Laila Andersen Sejlforeningen Enigheden
Bo Kristensen Sejlforeningen Enigheden
1994 IF-båd Gunnar Høy Sejlforeningen Enigheden 3
DS DM Ole Haapanen Sejlforeningen Enigheden
Jesper Jensen Sejlforeningen Enigheden
1993 IF-båd Børge Spohr Sejlklubben Møn 1
DS DM Peter Spohr Sejlklubben Møn
Henrik Petersen Sejlklubben Møn
1993 IF-båd Kalle Ketelsen Helsingør Sejlklub 2
DS DM Peter Schytte Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
1993 IF-båd Gunnar Høy Sejlforeningen Enigheden 3
DS DM Ole Haapanen Sejlforeningen Enigheden
Jesper Jensen Sejlforeningen Enigheden
1992 IF-båd Preben Lerche Rungsted Kyst Sejlklub 1
DS DM Henning Jacobsen Rungsted Kyst Sejlklub
Carsten Christoffersen Rungsted Kyst Sejlklub
1992 IF-båd Børge Spohr Sejlklubben Møn 2
DS DM Henrik Pedersen Sejlklubben Møn
Ole Eskling Sejlklubben Møn
1992 IF-båd Kalle Ketelsen Helsingør Sejlklub 3
DS DM Peter Schytte Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
1991 IF-båd Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub 1
DS DM Peter Schytte Helsingør Sejlklub
Christian Sørensen Helsingør Sejlklub
1991 IF-båd Preben Lerche Rungsted Kyst Sejlklub 2
DS DM Henning Jacobsen Rungsted Kyst Sejlklub
Jesper Kirkegaard Rungsted Kyst Sejlklub
1991 IF-båd Bjørn Klepsch Sejlforeningen Enigheden 3
DS DM Laila Andersen Sejlforeningen Enigheden
Charlotte Jessen Sejlforeningen Enigheden
1990 IF-båd Preben Lerche Rungsted Kyst Sejlklub 1
Klassemesterskab Henning Jacobsen Rungsted Kyst Sejlklub
Jesper Kierkegaard Rungsted Kyst Sejlklub
1990 IF-båd Kalle Ketelsen Helsingør Sejlklub 2
Klassemesterskab med besætning
1990 IF-båd Gunnar Høy Sejlforeningen Enigheden 3
Klassemesterskab med besætning
1989 IF-båd Flemming Gram Korsør Sejlklub 1
Klassemesterskab Hermod Jørgensen Korsør Sejlklub
Georg Schønemann Korsør Sejlklub
1989 IF-båd Bjørn Klepsch Sejlforeningen Enigheden 2
Klassemesterskab med besætning
1989 IF-båd Gunnar Høy Sejlforeningen Enigheden 3
Klassemesterskab med besætning
1988 IF-båd Gunnar Høy Sejlforeningen Enigheden 1
Klassemesterskab Ole Haapanen Sejlforeningen Enigheden
Jesper Jensen Sejlforeningen Enigheden
1988 IF-båd Niels Westergård Aarhus Yacht Klub 2
Klassemesterskab med besætning
1988 IF-båd Kalle Ketelsen Helsingør Sejlklub 3
Klassemesterskab med besætning
1987 IF-båd Bjørn Klepsch Hvidovre Sejlklub Suset 1
Klassemesterskab Martin Petersen Hvidovre Sejlklub Suset
Laila Andersen Hvidovre Sejlklub Suset
1986 IF-båd Peter Schytte Helsingør Sejlklub 1
Klassemesterskab Erik Schachtschabel Helsingør Sejlklub
Kalle Kettelsen Helsingør Sejlklub
1985 IF-båd Børge Spohr Sejlklubben Møn 1
Klassemesterskab Kirsten Spohr Sejlklubben Møn
Henrik Petersen Sejlklubben Møn
1984 IF-båd Halvor Riis Christiansen Roskilde Sejlklub 1
Klassemesterskab Preben R. Thomsen Roskilde Sejlklub
Martin Petersen Roskilde Sejlklub
1983 IF-båd Niels Flandrup Sejlklubben Greve Strand 1
Klassemesterskab Jesper Hansen Sejlklubben Greve Strand
Erik Madsen Sejlklubben Greve Strand
1982 IF-båd Søren Schram Hvidovre Sejlklub Suset 1
Klassemesterskab Kai Gram Hvidovre Sejlklub Suset
Rene Sjøgren Hvidovre Sejlklub Suset
1982 IF-båd Claus Bræstrup Skovshoved Sejlklub 2
Klassemesterskab Peter Sørensen Skovshoved Sejlklub
Jesper West Knudsen Skovshoved Sejlklub
1982 IF-båd Niels Flandrup Sejlklubben Greve Strand 3
Klassemesterskab Jesper Hansen Sejlklubben Greve Strand
Erik Madsen Sejlklubben Greve Strand
1981 IF-båd Teis Rønnow Helsingør Sejlklub 1
Klassemesterskab Bue Rønnow Helsingør Sejlklub
Poul Halkjer Helsingør Sejlklub
1980 IF-båd Søren Schramm Hvidovre Sejlklub Suset 1
Klassemesterskab Kai Gram Hvidovre Sejlklub Suset
Rene Sjøgren Hvidovre Sejlklub Suset
1979 IF-båd Søren Schramm Hvidovre Sejlklub Suset 1
Klassemesterskab Kai Gram Hvidovre Sejlklub Suset
Rene Sjøgren Hvidovre Sejlklub Suset
1978 IF-båd Søren Schramm Hvidovre Sejlklub Suset 1
Klassemesterskab Kai Gram Hvidovre Sejlklub Suset
Rene Sjøgren Hvidovre Sejlklub Suset
1977 IF-båd Peter Karll Sejlklubben Møn 1
Klassemesterskab Sten Pedersen Sejlklubben Møn
Poul Haldager Sejlklubben Møn
1976 IF-båd Peter Karll Sejlklubben Møn 1
Klassemesterskab Sten Pedersen Sejlklubben Møn
Poul Haldager Sejlklubben Møn
1975 IF-båd Poul Richard Høj Jensen Hvidovre Sejlklub Suset 1
NOM Lennart Buch Hvidovre Sejlklub Suset
Bertil Buch Hvidovre Sejlklub Suset
1975 IF-båd Knud Nissen Horsens Sejlklub 1
Klassemesterskab Allan Nissen Horsens Sejlklub
Erik Nørgård Horsens Sejlklub
1974 IF-båd Jørn Bang Kongelig Dansk Yachtklub 1
Klassemesterskab Karsten Philip Kongelig Dansk Yachtklub
Lars Jensen Kongelig Dansk Yachtklub
1973 IF-båd Lasse Fahrenkrug Hellerup Sejlklub 1
Klassemesterskab J. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub
A. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub
1972 IF-båd Lasse Fahrenkrug Hellerup Sejlklub 1
Klassemesterskab J. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub
A. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub
1971 IF-båd Lasse Fahrenkrug Hellerup Sejlklub 1
Klassemesterskab J. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub
A. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub
1970 IF-båd Lasse Fahrenkrug Hellerup Sejlklub 1
Klassemesterskab J. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub
A. Fahrenkrug Hellerup Sejlklub